• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
dataDziś jest: Niedziela 23 lutego 2020,
imieniny: Romany i Damiana

« strona główna

data DOŻYNKI 2019

data 10-09-2019 • Aktualności

Tegoroczne Święto Plonów odbyło się 7 września 2019 r. w Parku Miejskim w Reczu.

Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt ludowych połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

Obchody rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą Dziękczynną w intencji rolników, sadowników, ogrodników i  ich rodzin, którą celebrował Proboszcz Parafii ksiądz Cezary Mroczek.

Po Mszy Świętej Starostowie Dożynek Pani Małgorzata Dobrodziej i Pan Stanisław Barna zgodnie z tradycją przekazali Burmistrzowi Recza Wiesławowi Łońskiemu pobłogosławiony chleb, aby „gospodarował nim sprawiedliwie, tak, żeby go nikomu, tak na wsi, jak i w mieście nigdy nie zabrakło”. Nie zabrakło przy tym muzyki i przyśpiewek ludowych w wykonaniu zespołu śpiewaczego Reczanie.

Na zaproszenie Burmistrza Recza Wiesława Łońskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Reczu Tadeusza Robaczka swoją obecnością zaszczycili nas goście: Starosta Choszczeński Wioletta Kaszak, Przewodniczący Rady Powiatu Choszczeńskiego Eugeniusz Nykiel Wiceprezes Zarządu ZBS w Choszcznie Mariusz Adamkiewicz, Radni Rady Miejskiej w Reczu oraz Sołtysi.

W trakcie imprezy przeprowadzono dwa konkursy: „Najładniejszy wieniec/kosz dożynkowy” i „Najsmaczniejsza potrawa dożynkowa”.

W konkursie na „Najładniejszy wieniec/kosz dożynkowy” swoje prace zgłosiły sołectwa: Sokoliniec, Nętkowo, Lubieniów, Sicko, Pomień oraz Klub „Senior+” i Środowiskowy Dom Samopomocy w Reczu. Główną nagrodę w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Choszcznie.  Zwycięzcą zostało Sicko, II miejsce zajął Lubieniów, III miejsce Sokoliniec.

Najsmaczniejszą Potrawę Dożynkową zaprezentowali: Środowiskowy Dom Samopomocy w Reczu, Sołectwo Nętkowo, Sołectwo Sokoliniec i Sołectwo Lubieniów. Laur Zwycięstwa odebrał Środowiskowy Dom Samopomocy w Reczu za swój „Półmisek rozmaitości”. Główną nagrodę w konkursie ufundował Starosta Dożynek Pan Stanisław Barna.  II miejsce zajęło Solectwo Lubieniów za swój „Chłopski garnek”, a III miejsce zajęła wątróbka w cieście z Nętkowa. Wszystkie potrawy a także wiele innych smakołyków można było spróbować na stoiskach wystawienniczych.

Artystyczną część dożynek swoimi występami uświetniły: Zespół Śpiewaczy „Reczanie”, występ zespołu „Lipka”. Wieczorną zabawę rozpoczął zespół „AWA” i koncert muzyki Disco Polo „LUKI” , a następnie poprowadził DJ Gonzo.

Dziękujemy Starostom Dożynek Państwu Małgorzacie Dobrodziej  i Stanisławowi Barna za reprezentowanie rolników podczas tegorocznego Święta Plonów. Dziękuję bardzo wszystkim sołectwom, świetlicom wiejskim, stowarzyszeniom i organizacjom za przygotowanie wieńców, koszy i potraw dożynkowych. Dziękujemy Prezesowi i członkom Polskiego Związku Wędkarskiego "Remor" koło nr 1 w Reczu za wspaniałą grochówkę. Dziękujemy również wszystkim innym osobom, które zaangażowały się w realizację tej uroczystości za udzieloną pomoc i wsparcie.

red. I. Rogan

 

Informacja dla niepełnosprawnych
BIP Ostrzeżenia eBOI elektroniczny samorząd Mapa gminy

data Kalendarz imprez

  Luty 2020 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Galeria fotografii nasz kanał TV
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia