• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 3
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
dataDziś jest: Niedziela 14 lipca 2024,
imieniny: Marceliny i Bonawentury

« strona główna

Atrakcje turystyczne

Kościół parafialny pw. Chrystusa Króla

   

Gotycki kościół farny pod pierwotnym wezwaniem św. Katarzyny. Budowę rozpoczęto w latach 1352 - 1355, prawdopodobnie w miejscu wcześniejszej świątyni zniszczonej przez pożar miasta w 1340 r

Kościół został przebudowany w XV w., wtedy to założono sklepienia gwiaździste w nawie głównej i przebudowano wieżę. W XVI w. i w XVII w. kościół otrzymał nowe wyposażenie. W roku 1859 przeprowadzono restaurację całej świątyni, polegającą na wymianie większości detalu architektonicznego: ościeży okien, laskowania, fryzów, gzymsów i szczytów.

Przed 1945 r. był to kościół protestancki. Dnia 4 listopada 1945 r. poświęcony został jako kościół katolicki - parafialny

 


Młyn nad Iną

W odległości kilku kilometrów od rezerwatu (i Recza) w kierunku Łobza warto zatrzymać się w Młynie nad Iną w miejscowości Rybaki. Można skosztować tam wyśmienitego pstrąga a nawet samemu go złowić.


 

 

Szlak im. Hetmana Stefana Czarnieckiego zwany "szlakiem  czerwonym"

 

 

 

  

Na miłośników pieszych wędrówek czeka szlak im. Hetmana Stefana Czarnieckiego.Szlak ten ma  62,5 km długości, z czego 50 km przebiega przez Powiat Stargardzki: Stargard od dworca PKP - Strachocin - Bębnikąt (wzdłuż rzeki Krąpiel) - Ulikowski Potok (grodzisko) - Pęzino - Czarnkowo - Marianowo - Wiechowo - Odargowo - Szadzko - Dobrzany - Bytowo. Dalej szlak prowadzi do Recza i kończy się przy Baszcie Drewieńskiej.  W 1657 roku na tych terenach stacjonowały wojska polskie pod dowództwem hetmana Stefana Czarnieckiego. Ten fakt upamiętnia nazwa szlaku.

 


Jeziora Rajsko i Cedynia

Podczas upalnego lata i nie tylko można wypocząć i pobiwakować nad Jeziorami Rajsko nieopodal Recza i Cedynia w miejscowości Żeliszewo. Plaże zagospodarowane są małą architekturą i urządzeniami zabawowymi dla dzieci.

 


Rezerwat "Grądowe zbocze"

Na miłosników przyrody i urzekających krajobrazów czeka rezerwat florystyczny "Grądowe Zbocze" utworzony w 1996 r. Znajduje się on w pobliżu miejscowości Wielgoszcz (tuż za Reczem), przy trasie nr 10.

Rezerwat chroni szereg pociętych jarami zboczy śródliskowych z bogatą roślinnością tworzącą grąd dębowo-grabowy. Jest szczególnie piękny w okresie wiosny, kiedy zakwitają rzadkie w regionie i kraju rośliny runa, występujące tu licznie, a nawet masowo. Są to czosnek niedźwiedzi, obrazki plamiste, trzy gatunki kokoroczy: pusta, wątła i pełna, kopytnik pospolity, fiołek przedziwny. Rośliny te tworzą na dnie lasu duże, efektowne płaty. Do osobliwości florystycznych w skali całego kraju należy fiołek biały, rzadki na zachodzie Polski bniec czerwony oraz jeden z największych grzybów świata purchawica olbrzymia.

 

   

Aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij poniżej:

"GRĄDOWE ZBOCZE" - galeria zdjęćInformacja dla niepełnosprawnych
BIP Ostrzeżenia eBOI elektroniczny samorząd Mapa gminy

data Kalendarz imprez

  Lipiec 2024 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Galeria fotografii nasz kanał TV Zamówienia, przetargi, zapytania ofertowe Narodowy Spis Powszechny Noc Poetów Ukraina Czyste Powietrze Projekty
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia